معماری و سازه های دیدنی جهان

تازه های معماری,بناهای دیدنی,سازه های شگفت انگیز جهان

چهارشنبه 24 بهمن 1397

الگوی بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان های غول آسای پرمشکل

آیا ساختمانی به نام “هیولای اکوسیستم” می تواند مدل مصرف بهینه انرژی باشد؟ مجتمع “لاواتریچی” در شهر جنوای ایتالیا است، مالک اصلی آن شهرداری و در اجاره افراد کم درآمد است. این فاجعه معماری ساخت دهه هشتاد میلادی، اکنون نماد مشکلات اقتصادی و اجتماعی ساکنان آن است.

سرجیو، سخنگوی انجمن محلی می گوید: “مردم محله به آن نام لاواتریچی به معنی ماشین لباسشویی داده اند. زیرا این بلوک مانند تعداد زیادی ماشین لباسشویی کنار هم به نظر می رسد. به همین دلیل مانند هیولا است، اصلا بصورت ساختمان هیولایی ساخته شده است.”

مشکل ساختاری بنا با باران آشکار می شود. باران هم وارد ساختمان شده و هم اسکلت آن را تضعیف می کند. با وجود بحران اقتصادی در ایتالیا، تنها با پشتیبانی پروژه اتحادیه اروپا به نام “آر۲ سیتیز” (R2CITIES) مردم به حل مشکل این ساختمان غول آسای پرمشکل امیدوار شده اند. “آر۲ سیتیز” برنامه نوسازی برای ایجاد شهرهایی با انرژی صفر است. یکی از مهندسان شهرداری جنوا می گوید: “این پروژه فرصت بزرگی برای این ساختمان و امکانی برای مرمت آن است که شاید در غیر اینصورت هرگز امکان آن پیش نمی آمد. امکان فوق العاده ای است.”

هدف پروژه، بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان های قدیمی و پایداری اقتصادی آنها است. کانون اصلی این برنامه ایجاد سامانه حرارتی جدید برای ۱۶۲ خانوار است. برای اندازه گیری میزان انرژی مصرفی پیش و پس از بازسازی یک مدل آزمایشگاهی ساخته شده است. هماهنگ کننده سامانه مراقبت و از مسئولان دانشگاه جنوا در این مورد می گوید: “اینجا در اتاق مرکزی آپارتمان هستیم. ترمینال های مرکزی نظارت را در اینجا قرار داده ایم. در اینجا می توانیم داده هایی که از اتاق های دیگر جمع آوری می شود مانند دما در سه ارتفاع مختلف یک اتاق، میزان رطوبت، جابجایی و کیفیت هوا مانند دی اکسید کربن را مشاهده کنیم.”

برای ساکنان آپارتمان ها صرفه جویی در پول هدف مهمی است. یکی از مسئولان شورای شهر جنوا در این زمینه می گوید: “فکر می کنم در اینجا هنوز وجدان اکولوژیک ما خوب بیدار نشده است. با این حال، برای مردم مسئله صرفه جویی در پول، مصرف کمتر انرژی و در نتیجه هزینه کمتر انگیزه بسیار مهمی به حساب می آید.”

کسانی مانند سرجیو، که بیست سال در اینجا زندگی کرده اند معتقدند که این اقدامات وضعیت محله را نیز بهتر می کند. او در این زمینه می گوید: “اقدامات برای بهبود وضعیت ساختمان و آپارتمان های آن ضروری و مهم است. زیرا در غیر اینصورت ممکن است با فرسودگی آپارتمانها، این محله از بین برود و ممکن است امکان بازسازی آنها دیگر در آینده وجود نداشته باشد.”

پروژه اروپایی “آر۲ سیتیز” (R2CITIES) در حال حاضر علاوه بر جنوا در ایتالیا، در دو شهر ترکیه و اسپانیا نیز در حال اجرا شدن است و الگوی بازسازی آن در آینده در کشورهای مختلف بکار خواهد رفت.

 • نظرات() 
 • چهارشنبه 24 بهمن 1397

  الحاقیه جدید ساختمان بندر انتوِرپ از معماران زاها حدید

  معماران زاها حدید یک حجم شیشه ای بزرگ بر پشت بام مرکز جدید بندر آنتروپ طراحی و اجرا نموده است. این حجم الحاقی جهت استفاده مجدد از ایستگاه آتش نشانی در این بندر و ایجاد خانه بندر ایجاد شده است. این طرح که پیشتر در سال ۲۰۰۹ رونمایی شده بود، یکی از بلندپروازانه ترین طرح های معمار عراقی بریتانیایی، زاها حدید، پیش از مرگ ناگهانی او در اوایل سال جاری بود.

  این حجم عظیم با ارتفاعی بیش از ۱۰۰ متر، تقریبا هم اندازه ایستگاه آتش نشانی سابقی ست که در زیر آن قرار گرفته است. این ساختمان می تواند ۵۰۰ پرسنل بندر که پیش از این در ساختمان های متفاوتی در اطراف این شهر بلژیکی مشغول به کار بودند را در خود جای دهد.

  این الحاقیه نمایی با سطوح مثلثی، برخی شیشه ای و شفاف و برخی کدر،دارای سطحی صاف در سمت جنوب و جهت افزایش انعکاس آب سطحی ناهموار در سمت شمال دارد.

  معماران این اثر می گویند: “همچون یک کشتی پهلوگرفته، این الحاقیه ی جدید به سوی شلده اشاره می کند و ساختمان را با رودخانه ای که عامل اصلی به وجود آمدن آنتروپ است، متصل می نماید. نمای ساختمان که با آب احاطه شده است می تواند تغییر رنگ و حالات متفاوت آب و هوا و دریا را د رخود منعکس کند.”

  پنل های مات و شفاف متناوب نما باعث می شوند تا مقیاس این ساختمان از لحاظ بصری شکسته شود. پنل های شفاف در عین حال نور کافی روز را به فضاهای داخلی هدایت می کنند و چشم اندازهای بدیعی از شهر و بندر را برای کارکنان پدید می آورند.

 • نظرات() 

 • آخرین پست ها


  نویسندگان  آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


  شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات